Koszty aktu notarialnego:
Wysokość taksy notarialnej, czyli kwoty, którą pobiera notariusz za udokumentowanie czynności prawnej, szczegółowo została uregulowana Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (tekst jedn. Dz. U. 2021 poz. 1473).
Notariusz pobiera taksę indywidualnie ustaloną na podstawie umowy ze stronami czynności, uwzględniając rodzaj transakcji i jej wartości, jednak nie wyższą niż określoną w powołanym wyżej rozporządzeniu.
Wynagrodzenie notariusza jest kwotą netto, do której należy doliczyć podatek VAT według obowiązującej stawki.
Notariusz sporządzając akt notarialny zawierający wniosek o wpis w księdze wieczystej pobiera opłatę sądową, a następnie przekazuje ją właściwemu sądowi wieczystoksięgowemu. Wysokość opłaty sądowej w sprawach o wpis w księdze wieczystej określają art. 42 – 48 ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
Notariusz na podstawie odrębnych przepisów zobowiązany jest w określonych przypadkach jako płatnik do poboru podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od spadków i darowizn. Płatnicy obowiązani są uzależnić dokonanie czynności cywilnoprawnej od uprzedniego zapłacenia podatku. Pobrany podatek notariusz wpłaca na rachunek właściwego organu podatkowego.
Formularz kontaktowy do wyceny
W celu ustalenia całkowitego kosztu dokonania czynności notarialnej prosimy o bezpośredni kontakt z kancelarią, gdyż każda sprawa wymaga indywidualnej oceny.